Yemeklerinize tat katan ve sağlığınız için de son derece önemli olan yağ türlerinden birisi olan doğanın mucizesi zeytinyağı çeşitleri nelerdir? Sorusunun yanıtını almanızı sağlıyoruz. Elde ediliş biçimlerine göre değişen tatlarını, rengini, kokusunu ve diğer faktörleri inceleyerek satın alabileceğiniz bu ürünlerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz. Damak zevkinize uygun olmasını isteyeceğiniz ürünlerde asit düzeyini göz ardı etmemelisiniz. Eşsiz özellikleriyle beklentilerinizi karşılayacak olan ürünleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hafif veya daha baskın şekilde tat bırakmasını isteyeceğiniz zeytinyağı çeşitleri ile ilgili bazı önemli bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz.

Natürel Zeytinyağı

Ege Bölgesi'nin olmazsa olmazlarından olan zeytinyağının tadını yoğun şekilde almak isteyenler Natürel Zeytinyağı tercih etmektedir. Rengine baktığınızda sarıdan yeşile doğru bir değişimi görebilirsiniz. İnternet üzerinden online doğal ürün satışı yapan marketlerden Natürel Sızma veya Natürel Birinci Sızma şeklinde aratabilirsiniz. Hafif kokuya sahip olan bu ürünün asit oranı % 0,8'i geçmemektedir.

Riviera Zeytinyağı

Yemeklerini zeytinyağı ile yapan kişilerin rafine ve natürel karışımı olan Riviera Zeytinyağı seçimlerinin doğru olacağını belirtebiliriz. Asit oranlarını incelediğinizde %1,5 civarında bir oranı görebilirsiniz. Sıcak yemeklerde yağ türünü doğru seçmek isteyenler için ideal ürünler arasında yer almaktadır.

Rafine Zeytinyağı

Zeytinyağında şifa arayanlar için % 0,3 asit oranına sahip olan Rafine Zeytinyağı önerilmektedir. Böylece zeytinlerin yapısına herhangi bir zarar verilmeden elde edilmektedir. Tercihinizi baskın olmayan bir tattan yana kullanmak istediğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Taş Baskı Zeytinyağı

Zeytinlerin işlenmesinde en eski yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir. Bir o kadar da doğal sonuçların elde edilmesi bu yöntem ile mümkün olmaktadır. Hazırlanışı zahmetli olan Taş Baskı Zeytinyağı için silindir taşların kullanıldığı bilinmektedir. Zeytinyağı türleri arasında ekonomik açıdan daha yüksek bedellere satışa sunulan bir üründür.

Ham Zeytinyağı

Daha çok özel soslarda kullanılan ve gündelik yaşamda pek tercih edilmeyen Ham Zeytinyağı, meyvelerin işlenmemiş halidir. Asit oranı % 2'nin üstünde olan bu türün acımsı bir tadı bulunmaktadır. Bu nedenle de işlemden geçmeden tercih edilmemektedir. Yoğun bir kokuya ve tada sahip olduğu bilinmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Soğuk yemeklerin ve mezelerin vazgeçilmezi olan Soğuk Sıkım Zeytinyağı en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır. 27 dereceyi aşmayacak şekilde hazırlanan soğuk su ile birlikte sıkılan zeytinlerin özelliğini kaybetmemesi için özen gösterilmektedir. Daha çok bölgesel satışların yapıldığı illerimizde daha yoğun olarak bulunmaktadır.

Organik Zeytinyağı

Zeytinlerin yetişmesi için uygun iklimlere sahip olan Güney Marmara veya Ege Bölgesi'ni kapsayan illerde elde edilmektedir. Sofralarınızda kullanmak isteyeceğiniz Organik Zeytinyağı, ağaçların bulunduğu bölgelerde elde edilmektedir.

Erken Hasat Zeytinyağı

Bölgelere göre değişiklikler gözlemlense de genellikle Ekim ve Mart dönemlerini kapsayan süreçlerde yapılan işlemlerin neticesinde Erken Hasat Zeytinyağı elde edilmektedir. Şifa kaynağı olan bu ürünü salata veya mezelerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.