Kedilerin beslenmesi ne kadar kaliteli ve sağlıklı olursa o kadar aktif yaşam sürdüreceklerdir. Bunun için kedi maması seçimi konusunda dikkatli davranmanız gerekir. Mama tercih etmeden önce kedinin fiziksel özelliklerini iyice öğrenmeli ve ona göre karar vermelisiniz. Bu durumda dikkat edeceğiniz ilk nokta kedinin yavru, yetişkin ve yaşlı kedi sınıflarından hangisine girdiğidir. Her dönemde kedilerin beslenme ihtiyaçları farklı olduğundan uygun olan mamaları tercih etmek önemlidir. Örneğin yavru kediler daha enerjikken yaşlı kedilerde enerji seviyesi biraz daha düşüktür. Bu gibi farklılıklar mama kararı verirken ayrıntılara önem vermeyi gerektirir.

Yavru Kediler İçin Mama Önerileri

0 ile 12 ay arasında olan kediler yavru kedi kategorisine girer ve bu kedilerin beslenmesinde sindirim sorunların önleyecek mamalar kullanılmalıdır.

Bu süreçte ani mama değişikliklerinden kaçınmalı ve üzerinde junıor yazan mamaları satın almalısınız. Eğer kediniz mamasını sevmezse ve başka bir mamaya geçiş yapmanız gerekirse kademeli olarak ilerlemelisiniz.

Tamamen geçiş yaklaşık bir hafta içinde tamamlanmalı, eski mama ile yeni mama karıştırılarak verilmelidir. İlk iki gün boyunca ¾ eski mama ve ¼ yeni mama, üçüncü ve dördüncü günler iki mama da yarı yarıya, beşinci ve altıncı günler ¼ eski mama ve ¾ yeni mama, yedinci gün ise tamamen yeni mama şeklinde devam edebilirsiniz.

Proplan yavru kedi maması fiyatları ve aboneliği için linke tıklayarak hemen satın alabilirsiniz.

Yetişkin Kediler İçin Mama Önerileri

Doğru beslenmeyi sağlamak adına yetişkin kediler için mama önerileri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Yetişkin kedi mamalarında daha fazla çeşit olduğundan bunlar arasında bağışıklık sistemini destekleyen, enerji veren, kemik yapısını güçlendiren, mineral ve vitamin oranları dengeli mamalar kullanabilirsiniz.

1 ile 7 yaş arası kediler yetişkin sınıfına girmekte olup mama tercihlerinde alternatifli davranabilirsiniz. Yetişkin kediler için Proplan Delicate kedi maması öneriyoruz.

Yaşlı Kediler İçin Mama Önerileri

Yaş ilerledikçe kedilerde farklı sağlık problemleri olacağından yaşlı kediler için mama seçimi yaparken besin desteği sağlayacak mamalara öncelik verebilirsiniz.

Yaşlı kedilere özel olarak hazırlanmış mamalar her zaman daha sağlıklı olacaktır. Lif oranı yüksek ve mineral, protein miktarı düşük olan mamalar genellikle sıkça tercih edilir.

Kilo almaması gereken yaşlı ve kısır kediler için Proplan Sterilized somonlu kedi maması kullanabilirsiniz.