Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Kediler hassas canlılar olduğu için mama içeriği incelenmelidir. Eğer kedinin bit alerjisi varsa bu önceden araştırılmalı, kedinin sağlığını olumsuz etkileyecek mamalardan uzak durulmalıdır. Mamada bulunan yağ oranı, tahıllar ve mineraller de kontrol edilmelidir. Kediler obezite hastalığına meyilli olduğundan yağ oranının çok yüksek olmamasına ve %15 oranlarında olmasına önem verilmelidir. Tahıllar kedilerin tüketmemesi gereken besinler arasında yer alır. Bunun nedeni tahılların kedilerde ilerleyen dönemlerde böbrek hastalığına sebebiyet vermesidir. Ayrıca kedi mamalarındaki mineral oranı da kontrol edilmelidir. Magnezyum ve sodyum gibi minerallerin mamada %1 oranından fazla olmaması gerekir. Bunlara dikkat edilerek alınan yavru kedi mamaları her zaman daha uygun olacaktır.

 

Yavru Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri kedinin gelişim düzeyidir. Yaş özelliklerine göre üretilen mamalar yavru kediler için özel besin öğelerine sahiptir. Mama tercihlerinde kedinin ırkı göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı özellikler kediye genetik olarak geldiğinden mamaların bunu destekliyor olması gerekir. Irka özel mama çeşitleri kullanmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Bazı kedilerin besin alerjisi olabileceği unutulmamalı, yeni mama seçimlerinde bu durumun varlığı takip edilmelidir. Kediler doğuştan etobur canlılar olduğundan içerisinde balık, tavuk, kırmızı et bulunan mamaları seçmek daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda kediye yaş mama ile kuru mama arasında dengeli olacak şekilde mama verilmelidir. Seçimlerde kedinin damak lezzeti ihmal edilmemelidir.

 

Proplan Yavru Kedi Mamaları

En çok tercih edilen yavru kedi maması markaları arasında yer alan Proplan içerisinde kedinin ihtiyaç duyacağı besin değerleri mevcuttur. Uygun kaloride üretilen, protein, vitamin ve mineral bakımından yeterli olan ve kalitesi yüksek yavru kedi mamaları doyurucu olmasıyla bilinir. Özellikle Proplan kitten 3 kg yavru kedi maması hem uygun fiyatı hem de avantajlı özellikleriyle sıklıkla tercih edilir. Bi’aylıküzerinden mama için hemen aylık abonelik oluşturabilirsiniz. 12 ay boyunca sabit fiyat garantisi ile adresinize teslim edilecek mama ile kedinizin beslenme ihtiyacını düzenli olarak karşılayabilirsiniz.