Yaşam koşullarının giderek daha da fazla zor hale gelmesi ile birlikte kişiler gelir ve giderlerini dengelemekte zorlanabiliyorlar. Daha rahat şekilde yaşayabilmek, en azından ay sonunu rahat getirebilmek için birtakım tasarruf yöntemlerini bilmek gerekiyor. Ev ekonomisine katkı için tasarruf yöntemleri ile gelirinizi daha iyi şekilde idare etme imkanı elde edebilirsiniz.

Tasarruf yöntemleri sayesinde hem farkında olmadığınız ekstra maliyetlerden kurtulabilir hem de önemli ihtiyaçlarınıza daha iyi odaklanabilirsiniz. Ev ekonomisi yönetimi bilmek büyük bir önem taşır. Bunun için iyi bir bütçeleme yapmanız gerekiyor. Mutfak giderlerinden sosyal yaşam harcamalarınıza kadar birçok noktada gelir ve giderinizi dengelemek zorundasınız.

 

Ev Ekonomisi Nasıl Düzenlenir?

Ev ekonomisi düzenlemek harcamalarınızı daha iyi şekilde kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. En iyi tasarruf yöntemlerinden birisi de gereksiz harcamaları bir bir tespit etmektir. Ev ekonomisi nasıl düzenlenir sorusuna ise şu şekilde yanıt verilebilir:

 • İlk olarak tasarruf etmek istediğiniz aile bireylerine bildirin ve onların da desteğini alın.
 • Faturaları gözden geçirin ve yüksek gelenler konusunda önlemlerinizi alın.
 • Bozulan eşyaları sıfırdan almak yerine tamir yoluna gidin.
 • Alışveriş konusunda daima titiz hareket edin.
 • Sıklıkla evde yemek yapmaya alışın.
 • Bebek bezini toptan alın: ucuz Prima aylık paket

Özellikle bekar kişiler için tasarruf etmek son derece zordur. Hem sosyal hayatları çok hızlıdır hem de çok fazla evde yemek yapma alışkanlıkları yoktur. Böyle durumlarda evde yemek yapmak size daha az maliyetli olacaktır. Her gün dışarıda arkadaşlarınız ile buluşmak yerine zaman zaman onları evinize davet edin. Böylece dışarıda olmanın tüm masraflarından kurtulabilme imkanı bulabilirsiniz. 

Mutfakta Tasarruf Nasıl Yapılır?

Mutfak masrafları kişilerin en önemli gider kalemleri arasında yer alıyor. Tasarruf yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak bu alandaki giderlerinizin detaylarını yakından incelemeniz gerekiyor. Mutfakta tasarruf nasıl yapılır konusunda ise şunlar söylenebilir:

 • Yemek pişirme sırasında düdüklü tencereleri kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Pişirme sırasında fırın kapağını açmamaya özen gösterin.
 • Et ve tavukları haşladığınızda suyunu dondurucuya atın.
 • Bayatlamış ekmeklerden un yapabilirsiniz.
 • Yazdan domates konserveleri yaparak kışın da yaz domatesi tüketebilirsiniz.
 • Fazladan yiyeceklerinizi dökmek yerine saklama kaplarında saklayarak daha sonra tüketebilirsiniz.
 • Evdeki kişi sayısına göre yemek yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Yoğurt, yeşil zeytin, turşu gibi gıdaları hazır almak yerine kendiniz yapın.
 • Pazara ya da markete gitmeden önce mutlaka liste yapın. Alışveriş sırasında kesinlikle o listenin dışına çıkmayın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Gereksiz abur cuburlardan uzak durun.

Bu ve bunlar gibi birçok nokta mutfak masraflarınızı en aza indirecektir. Süpermarketler genelde indirimli olarak birçok ürün sunar. Bu indirim hilelerine kanmamaya özen gösterin. Çünkü genelde bu indirimler sırasında ihtiyacınız olmayan ürünleri sizlere aldırmaya çalışırlar. İhtiyacınız yok ise hiçbir ürünü satın almayın.

 

Nasıl Para Biriktirebilirsiniz?

Tasarruf edebilmek için her yolu deneseniz de para biriktirmek yine de zor olabilir. Çünkü bir yerden kısarken başka bir yerden farkında olmadığınız bir masraf çıkabilir. Eğer tasarruflarınızı iyi birer birikim halinde dönüştürmek istiyorsanız daha bilinçli bir birey olmanız gerekiyor. Para biriktirmenin yolları oldukça fazladır. Öncelikle kendinize bir banka hesabı açın. Bu hesaba her ay düzenli olarak tasarruflarınızı yatırın.

Gerekirse ufak birikimler için evinizde bir hayal kumbaranız olsun. Bu kumbara içinde biriken paranız yeterli miktara geldiğinde bununla bir hayalinizi gerçekleştirme sözü verin. Birikim yapabilmek için mutlaka harcama detaylarınızı bilmeniz gerekiyor. Harcamaları her zaman not alın. Günlük olarak bir bütçe belirlemeyi ihmal etmeyin. Evde geçirilen zamanın da çok kıymetli olduğunu bilin.