Adı sıklıkla duyulan steril kedi maması kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kedilere özel olarak üretilen mamalar olarak ifade edilir. Bu mamalar kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta olup yağ oranı yönünden normal mamalardan farklılık gösterir. Buna göre normal mamaların yağ oranı %20’dir. Bu oran steril kedi mamalarında %10 civarındadır.

Sağlık açısından onarıcı niteliğe sahip olan bu kedi mamaları ile kedinizin gelişim ve büyüme sürecini daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu mamalar yağ oranının yanı sıra erkek kedilerin idrar yollarında taş oluşmasına engel olmasıyla da fark yaratır. İçerisinde bulunan onarıcı ve önleyici besin maddeleri kedinin metabolizmasının kontrol altına alınmasını sağlar. Böylece mesane taşı olarak da ifade edilen taş oluşumuna engel olur.

Neden Steril Kedi Maması?

Steril kedi mamasının önemi içinde bulunan besin değerlerine bağlı olarak değişir. Bunlar arasından kedinizin verimliliğini yüksek tutacak ve sindirim sistemi sağlığını koruyacak mamalara öncelik vermelisiniz. Kısırlaştırma işlemi geçirmiş olan kedilere standart kedi maması vermek sağlıksız olacağından bu durumda steril kedi maması onlar için daha önemli hale gelir.

Kısırlaştırma sonrasında genellikle kedilerde iştah artışı ve obezite ile diyabet gibi sorunlar ortaya çıkar. Bunu önlemek için kullanılansteril kedi mamaları mevcut kas kütlesini koruyarak fazla yağlanmaya engel olur. Aynı zamanda operasyon sonrasında daha hassas hale gelen üriner sistemin korunmasına katkıda bulunan bu mamalar ilk kullanımda tüy dökülmesini artırsa da zaman içerisinde bunda dengelenme görülür.

En Uygun Steril Kedi Maması Aboneliği

Kedinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız mama seçimini profesyonel şekilde yapmanız gerekir. Buna gör alacağınız mamanın kalitesi ile fiyatları orantılı olmalı, mamanın özellikleri kedinizin mevcut durumuna uyum sağlamalıdır. Tercih edeceğiniz steril kedi maması çeşitlerinin içerisinde genellikle beyaz et parçaları sıklıkla kullanılır. Bunun en iyi örneklerinden biri olan Proplan somonlu steril kedi maması ile kedinizin beslenme ihtiyacını Bi’aylık aracılığıyla karşılayabilirsiniz. Her zaman abonelerine en uygun fiyat seçeneklerini sunan Bi’aylık en kaliteli ve güvenilir ürünleri kullanır. Bunlara sahip olmak, ürünlerinizi adresten teslim almak ve indirimli fiyatlardan yararlanmak için kedi maması aboneliği oluşturabilirsiniz. Böylece kedinizin mama ihtiyacı on iki ay boyunca kapınıza getirilir.