Türk mutfağına özgü olarak şerbetli tatlılar ya da sütlü tatlılar gözde ikramlar olarak bilinse de artık tatlı malzemelerinin erişilebilir olması ve sağlıklı bir yaşam trendinin giderek daha çok insan tarafından paylaşılıyor olması, tatlı tariflerinin de sağlıklı ve doğru beslenme biçimlerine uygun şekilde tüketilmesini sağlamaktadır. Bilinenin aksine sağlıklı tatlılar ve diyet tatlılar damak zevkine hitap edecek şekilde, düşük kalorili ve besleyici nitelikte olabilmektedir.

Diyet yapmak ya da sağlıklı bir yaşam tarzını tercih etmek demek, geçmişten gelen bazı besin ürünlerini sağlıklı alternatiflerle değiştirmek, dolayısı ile dengeli bir beslenmek için anahtar konumdadır. Bu nedenle de sağlıklı tatlıların, diyet öğünlerinde ve dengeli beslenme planında yer alması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Sağlıklı tatlıların hazırlanması oldukça kolay ve pratik olmakla beraber, kullanılacak olan malzemeler her mutfakta bulunmaktadır. Pratik ve ekonomik diyet tatlılar için en gözde tarifler ise yazının devamında sunulmaktadır.

  • Elmalı crumble; esasen İngiliz mutfağından gelen bir tarif olan crumble kek, her mevsim meyvesi ile hazırlanabilmektedir. Tam buğday unu, badem unu ya da yulaf unu ile hazırlanabilen crumble kekin tek porsiyonu ortalama 120 kaloridir. Tek bir porsiyon elmalı crumble için 30 gr yulaf, 45 gr yulaf unu, 50 gr Hindistan cevizi yağı ve 25 gr Hindistan cevizi şekeri hamur harcı olarak karıştırılır. Elma harcı için ise elmalar küçük şekilde doğranır, bir avuç kadar ceviz ve tarçın, muskat gibi baharatlar eklenir. Bu harç küçük cupcake haznelerine eklenerek, 180 derecede 45 dakika kadar pişirilir.

  • Fit Magnolia; yaz kış fark etmeden favori bir tatlı olarak tercih edilen Magnolia, dilimlenmiş muz, yulaf ezmesi ve tam buğday unu ile oldukça sağlıklı ve diyet listelerine yakışır bir tatlıdır. Damak zevkine göre farklı tatlarla da zenginleştirilebilen Magnolia sağlıklı tatlılar arasında sarsılmaz bir konumdadır. Sağlıklı Magnolia tarifi için 2 su bardağı yarım yağlı süt, 3 yemek kaşığı kadar tam buğday unu, 2 yemek kaşığı bal, 2-3 damla kadar vanilya; üzeri için 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 avuç kadar badem, muz ya da çilek kullanılır. Önce muhallebi kısmı hazırlanır. Kıvam alana kadar un, süt ve vanilya karıştırılır; üzeri için badem ve ulaf roottan geçirilir ve bir tavada kavrulur. Soğuyan muhallebi sunum kaselerinin dip kısmına eklenir, üzerine bisküvi kırıntıları eklenir, üzerine meyveler eklenir, bir kat daha muhallebi eklenir ve aynı sıralama devam edilir.

  • Chia puding; 4 yemek kaşığı chia, 1 su bardağı laktozsuz süt ve tarçın ile hazırlanan puding için 1 büyük elma, 1 tatlı kaşığı kadar bal eklenerek kolayca hazırlanabilmektedir. Öncelikli olarak chia tohumları süt ve tarçın ile karıştırılarak aroma kazanması beklenir, elma rendelenir ve bal hariç bütün malzemeler tencereye eklenir. Piştikten ve iyice kıvam aldıktan sonra bal eklenir ve soğuması beklenir.

  • Fit Lokum; 15-20 adet kuru kayısı, 1 su bardağı çekilmiş fındık, 1 su bardağı çekilmiş Hindistan cevizi ve kakao ile yapılan sağlıklı Türk Lokumu için önce kuru kayısılar sıcak su içerisinde bekletilir ve yumuşaması sağlanır. Yumuşayan kayısı, robottan geçirilir, üzerine fındık ve Hindistan cevizi eklenir karıştırılır. Tezgah üzerinde söz konusu bu karışım şekillendirilir ve buz dolabına alınır. Soğuyan karışım, küpler halinde kesilerek kakao ve Hindistan cevizine bulanır.