Kedi ve köpek maması denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Proplan ortalamanın üzerinde bir markadır. Ürünlerdeki tahıl, sebze meyve ve protein oranı yüksek olan marka ürünlerinde protein kaynağı olarak hem et hem de protein unlarını kullanır. Genel olarak bakıldığında ürünlerdeki yağ seviyeleri yüksektir. Bu nedenle yaşı ilerlemiş, operasyon geçirmiş, sürekli hareketsiz kalan ya da sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşayan köpekler için bu mamalar dikkatli şekilde tüketilmeli, gerekli hallerde obezite takibi yapılmalıdır. Mamaların içerisine tuz ilave edildiğinden beslenmede tuz tüketiminin dengelenmesine önem verilmelidir. Yapılan analizlerde enerji seviyesi ideal olan bu mamalar mineraller, vitaminler ve faydalı içerikler bakımından zengindir. Ancak probiyotikyönünden aynı durumda olmadığı ifade edilir.

 

Proplan Mamalar ve Özellikleri

Sıklıkla kullanılan Proplan mama çeşitleri içerisinde özellikle puppysmall mini tavuklu küçük ırk yavru köpek maması, adultlargeathletic somonlu yetişkin köpek maması, adultsensitive somonlu hassas yetişkin köpek maması ve puppymedium somonlu yavru köpek maması daha fazla talep edilir. Bu mamaların yapısal özellikleri birbirinden farklılık göstermekte olup bazı mamalarda istenmeyen katkı maddeleri olduğu görülür. Bu nedenle mama seçimlerinde dikkatli davranmak gerekir. Özellikle yetişkin kedi ve köpeklerin hayat standartlarının daha yüksek olması ve sağlıklarının daha iyi olması için markaya ait yetişkin mamaları tercih edilebilir. Burada önemli olan nokta mama miktarını iyi ayarlamaktır.

 

Proplan Kedi ve Köpek Mamaları

En çok tercih edilen kedi ve köpek mamaları arasında yer alan Proplan 1927 yılında dünyanın ilk tam köpek mamasını satışa sunmuş, 1961 yılına gelindiğinde kedi mamasına turina ekleyen ilk şirket olmuştur. 1986 yılında ise PurineProplan markası doğmuştur. Şirket tarafından üretilen mamalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek, kilo kontrolünü sağlamak, yavruları doğal olarak korumak, antibiyotik etkisi vermek, sağlıklı yaşam süresini uzatmak, vücut sağlığını ve dengesini sağlamak gibi amaçlar vardır. Aynı zamanda diyet ve hastalık türlerine özel olarak da üretilmiş mamalar bulunur. Bu sayede hayvanların sağlıklı bir hayat sürmeleri hedeflenir.