Şifa kaynağı olarak bilinen tarhana çorbası hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından özellikle soğuk kış aylarında severek tüketilir. Anadolu mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan bu çorba sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Evde tarhana yapmak istediğinizde tarhanayı dışarıdan hazır olarak alabileceğiniz gibi evde organik kışlık tarhana da yapabilirsiniz. Hamurunun bereketli olması sayesinde kendi yaptığınız tarhanadan bütün kış boyunca yetecek çorbalığı alabilirsiniz.

Evde Tarhana Yapmanın İpuçları Nelerdir?

Organik tarhana yapmak istediğinizde gluten hassasiyetiniz varsa ya da çölyak hastasıysanız glutensiz un tercih edebilirsiniz. Eğer bekleme süresinde tarhana sulanırsa un ilave edebilirsiniz. Eğer tarhanayı sıcak yaz günlerinde yapacaksanız ekşimesi için maya yerine ısıyı kullanabilirsiniz. Kuruduğundan emin olamıyorsanız fırına atabilirsiniz. Hazırladığınız tarhanayı muhafaza etmek için bez torba ya da cam kavanoza koyabilir, serin ve kuru yerde saklayabilirsiniz. Tarhananızı pişirirken daha lezzetli olması adına içerisine az miktarda doğal tereyağı ekleyebilirsiniz.

Evde Organik Kışlık Tarhana Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • 1 kg süzme yoğurt
  • 1 kg nohut
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 2 kg domates
  • 2 kg kuru soğan
  • 2 kg kırmızı biber
  • 1 demet taze nane
  • 4 kg un
  • 1 demet maydanoz
  • 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Kuru Tarhana Tarifi

Tarhana yapılışı için öncelikle nohutları akşamdan ıslatın ve haşlayın. Bir demet maydanozu ve naneyi yıkayıp, ayıklayıp iyice kurutun. Soğanı dörde bölün, domatesin kabuklarını soyun, kırmızı biberleri dilimleyin. Bu malzemeleri nohutlarla birlikte su ekleyerek tencerenin içinde ocağa koyun. İyice haşlanıp püre şeklini alan karışımı mutfak robotundan geçirip yoğurt ve mayayı ekleyin.

Ardından yavaş yavaş un ekleyerek karışımını hamur haline getirin ve üzerini temiz bezle örterek üç dört gün oda ısısında bekletin. Daha sonra hamuru bezin üstüne sererek kurutma işlemine geçin. Bu işlemi yağlı kağıt üzerinde de yapabilirsiniz. Kurutma süresince arada hamurları çevirmeyi unutmayın.

Kuruyan tarhana hamurunu iyice ufalayıp mutfak robotuyla toz haline getirin. Sonra tepsilerde tekrar kurutun ve iyice kuruduktan sonra cam kavanozlara ya da bez torbaya koyarak muhafaza edin.

Organik tarhana yapımının zor olduğunu biliyoruz. Sizin için köyden gerçek organik tarhana bularak sitemize ekledik, yapmanız gereken tek şey sepetinize ekleyip abone olmak ve düzenli kapınıza gelmesini beklemek olacak!