Köpekler bizlerin en yakın dostu, en sadık arkadaşı olarak hayatımızda yer alan aile üyelerimizdir. Onlarla vakit geçirmek, yaşam alanını paylaşmak son derece keyif verici bir eylemdir. Beraber yaşam sürmeye devam ederken köpekleri çeşitli alanlarda eğitmek, onlara yeni şeyler öğretmek, onları şımartmak, onlarla gezintiye çıkmak yapılan keyif verici eylemler arasından yerini almaktadır. Bu eylemleri gerçekleştirirken ve onları eğitirken yardımcı olması amacıyla köpek ödül maması ya da ödül kemiği gibi ürünler kullanmak sevimli dostları son derece mutlu etmektedir.

Köpekler öğretilen yeni şeylerin karşılığı olarak aldıkları köpek ödül maması ve ödül kemiği gibi destekleyiciler sayesinde motive olmaktadırlar. Bu motivasyon sağlanırken, ödül mamaları seçimi dikkatlice yapılmalıdır. Öncelikli olarak eğitim amaçlı verilen köpek mamalarında kişilerin bu mamaları sürekli olarak vermemeleri önerilmektedir. Başlangıçta az az ve giderek çoğaltılarak bir eylem karşılığında verilen mamaların daha sonra belirli bir düzeye gelmeleri halinde azaltılarak ya da eğitimler doğrultusunda aralıklarla verilmesi önerilmektedir. Bu şekilde ödül mamasının aralıklarla verilmesi köpeklerin motivasyonunu sağlayarak öğrendikleri eylemleri ve hareketleri tekrar etmesini sağlamaktadır.

Köpekler için üretilmiş olan ödül mamalarında seçim yaparken ürünün içeriğine dikkat etmeli, seçici davranmalı ve köpeklerin sevebilecekleri ürünler tercih edilmeye özen gösterilmelidir. Bu kapsamda köpeğin yaşı, cinsiyeti, kilosu gibi kriterlere dikkat edilirken ürün içeriğinin besin değerleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek kalorili ürünlerin tercih edilmesi halinde sürekli ödül maması kullanan köpeklerde hayvan obezitesi meydana gelebilmektedir.

Köpek Ödül Maması Önerileri

Kurutulmuş dana kamışından elde edilen, katkı maddesi içermeyen, doğal olarak kokusuz olan AWARDOG Bully Sticks Köpek Ödül Maması tercih edilebilecek ürünler arasındadır ve sindirimi de son derece kolaydır. Profine Köpek Ödül Maması kuzu eti ve pirinçten üretilmiş olup köpeklerin beslenmesine yardımcı bir üründür. Profine Köpek Ödül Mamasının dana etinden üretilmiş ve köpeklerin diş kaşınmalarına yardımcı olacak ve katkı maddesi bulundurmayan bir çeşidi daha bulunmaktadır.

Bunun dışında patates, hindi, doğal aroma ve glukoz şurubunu içeriğinde barındıran ve her köpek ırkının kullanımına uygun üretilmiş Profine Köpek Ödül Maması farklı türü ile tercih edilebilmektedir.

Başka bir seçenek olan Dibo Köpek Ödül Maması besleyici ve doğal içeriği ile köpeklerde kemirme ihtiyacının giderilmesi ve ağız kokusunun giderilmesine yönelik etkisiyle tercih edilebilmektedir. Bahsi geçen bu mamalarının yanında ödül kemiği de köpeklerin eğitiminde kullanılmaktadır. Ödül kemikleri köpeklerin fiziksel gelişimlerine de katkı sağlamaktadır.

8in1 Delights, Gimdog gibi markalar ödül kemiklerinde en çok tercih edilen ödül mamaları arasındadır. Bunlar protein ve hayvansal maddeler kullanılarak üretilmektedir.  Farklı boyutları, dana, tavuk besini içerikleri ile diş ve diş eti oluşumunda önemli etkiye sahip çeşitleri bulunmaktadır.

Sevimli dostlar için eğitim amacıyla kullanılan ödül mamaları ve ödül kemikleri her geçen gün değişen içerikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle köpek sahipleri dostlarının seveceği ve onlara iyi gelecek olan ürün çeşitlerini takip edip inceleyerek tercih etmelidir.