Eğer köpeğim mama yemiyor düşünceniz varsa öncelikle bunun ne kadar gerçeği yansıttığını incelemelisiniz. Örneğin, normalde iki kap mama yiyen köpek bir buçuk kap yemeye başladıysa bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Bu tür bir durum yaşanmanız için köpeğinizin ödül mamaları ile ilgilenmemesi, birkaç gün boyunca mama yememesi ve insan yiyeceklerine ilgi göstermemesi gerekir. Bazı dönemlerde yetişkin ya da yavru fark etmeksizin köpeklerde mama yememe durumları görülebilir. Bu nedenle hemen stres yapmak yerine altında yatan sebebi araştırmalı ve ona göre bir çözüm yolu tercih etmelisiniz. Çoğu köpek Proplan köpek maması teklifine olumsuz yanıt vermediğinden ilk aşamada mama değişikliği yaparak bu mamayı deneyebilirsiniz.

Köpeklerde İştahsızlık Neden Olur?

Köpeklerde iştahsızlık sebepleri arasında hastalıklar, aşı, davranış bozukluğu ya da seçicilik, seyahat gibi durumlar yer alır. Bazı köpekler mamalarının verildiği yerden ve kaptan rahatsızlık duyarak mamaya yanaşmayabilir. Bu nedenle başlangıç sürecinde bu tarz bir değişikliğe gidebilirsiniz.

Nedenler arasında yer alan seyahat başlığı köpek ebeveynleri için merak uyandırmakta olup bu durum bazı köpeklerin gezmekten çok fazla hoşlanmamasını ifade eder. Yolculuk anında ya da yeni bir yere taşınma halinde bazı köpeklerde mide bulantısı, kusma, huzursuzluk gibi haller yaşanır ve bu da iştah kaybına sebep olur. Bu nedenle mama köpeğim mama yemiyor diye düşünüyorsanız seyahat ya da taşınma halinin varlığını gözden geçirebilirsiniz.

Genellikle iştah kaybı denildiğinde akla ilk gelen sebep hastalıklar olur. Özellikle karaciğer problemleri, diş hastalıkları, sistemik enfeksiyonlar, ağrı ve acı, kanser gibi hastalık halleri köpeklerde iştahsızlığa yol açar. Bunların teşhis edilebilmesi ve uygun tedavinin planlanması için köpeğinizi uzman veteriner hekime götürmenizde yarar vardır.

Köpeklerde İştahsızlık Nasıl Geçer?

Köpeğin mama yememesinin sebebi tadını beğenmemesi ise bu durumda Proplan kuzu etli köpek maması tercih edebilirsiniz. Köpeğinizin gelişimi ve damak zevki açısından özel içeriğe sahip olan mama en çok satın alınan markalar arasında yer alır. Köpeğin tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak uygun boyutlarda sipariş verebilirsiniz.

Mama alışverişinizi en avantajlı fiyatlarla ve zahmetsizce yapmak için hemen Bi’aylık adresini ziyaret edebilirsiniz. Böylece mama alımları için her ay market alışverişine gitmenize gerek kalmaz. Hemen biaylik.com’u inceleyin ve sepetinizi doldurmaya başlayın!

En iyi köpek maması hakkındaki blog yazımızı da okumayı unutmayın!