Kedim mama yemiyor endişesi kedi ebeveynleri tarafından sıklıkla yaşanan bir durum olup, bunun altında yatan farklı sebepler olabilir. Ciddi bir neden olmasa bile mamanın yenmemesi halinde ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu görülebilir.

Bu nedenle ne zaman endişe duymanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızda yarar vardır. Bunu anlamak adına kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Kedi halsiz mi?
  • Tuvaletini yapabiliyor mu?
  • Son dönemlerde mamada bir değişiklik yaptınız mı?
  • Yemek yerken önceden de zorluk çekiyor muydu?
  • Yemekten sonra hiç kusuyor muydu?
  • Hal ve hareketlerinde belirgin değişmeler var mı?

Sorulara vereceğiniz cevaplar ile kedinizin yemek yememe nedeni ya da rahatsızlığı ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Genellikle bu durumun altında yatan sebep mama değişikliği olur. Buna çözüm olarak çoğu kişi Proplan kedi maması tercih eder.

Kedinin Mama Yememe Sebepleri Nelerdir?

Kedim mama yemiyor sebebi nedir diye araştırdığınızda bunun çok sayıda nedeni olduğunu görebilirsiniz. Özellikle mama değişimi ilk sebep olarak ifade edilir. Bu durumun yanı sıra solunum rahatsızlıkları, yabancı cisimler, sindirim sistemi rahatsızlıkları ile diş ve ağız rahatsızlıkları da mama tüketimine engel olabilir.

Mama değişimi sebebiyle kedinizin yeme alışkanlıklarının değişmesi halinde Proplan kedi maması seçerek normal bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Daha verimli olması adına ilk etapta eski mama ile yeni mamayı karıştırarak verebilir, eski mamanın miktarını yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Bu şekilde bir iki hafta boyunca devam edebilirsiniz. Bunun tam aksine doğrudan yeni mamaya geçmek kedinizde ishal ve iştahsızlık gibi sorunları da beraberinde getirir.

Yemek Yemeyen Kediye Ne Yapılmalı?

Eğer kedim mama yemiyor diye şikayetiniz varsa buna çözüm olarak farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Deneyeceğiniz ilk yöntem kedinize yaş mama vermek olmalıdır. Özellikle kedinizin ağız ve diş eti hastalıkları varsa bu durumda yaş mama en uygun seçimdir. Bu sayede kedinizin dişleri kuru mama ile tahrip olmayacak ve mamanın lezzeti ona cazip gelecektir.

Genellikle yaş mama ve kuru mama için Proplan kedi maması çeşitleri daha sık tercih edilir. Kısır kedilerinizi için Proplan Steril kedi maması en iyi mamadır. Yavru kedileriniz için ise Proplan Kitten Yavru kedi maması aboneliğini inceleyebilirsiniz. 

Bunları bi’aylık adresinden kolayca satın alabilirsiniz. Biaylik.com’un size özel oluşturduğu ve uygun fiyatlı olan kategorilerini hemen ziyaret edebilir, keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.