Kedi kumunun kokusundan oldukça rahatsızlık duyan insanlar, o çok sevdikleri evcil hayvanlarından bu yüzden vazgeçmeyi bile düşünür hale gelmişlerdir. Evcil hayvanınızdan vazgeçmeyin! Kötü kokuları engellemek ve kötü kum kokusunu önlemek oldukça basit yöntemlerle önlenebilmektedir. Gelin hep beraber işin sırrını keşfedelim.

Evlerimizde ve ya iş yerlerimizde beslediğimiz kedi dostlarımızın kumlarını temizlemek oldukça sorun yaratan bir durumdur. Kedi kumunu düzenli değiştirmek ve doğru kumu ve doğru kabı kullanmak bu sorunu tamamen ortadan kaldırmada büyük rol oynayacaktır. Kedi kumunu temizlemenin püf noktalarını öğrenirseniz, bu pis ve itici kokulardan tamamen kurtulmuş olursunuz. Kedi kumu kokusunun bu denli kokması ve rahatsız etmesinin bir diğer yanı da kedi kumunun etrafa yayılmasıdır. Kum kabının önüne bir kedi kumu paspası konulduğunda ve paspasa dökülen kumları temizlediğinizde kötü kokuların azaldığını fark etmeniz uzun zaman almayacaktır. Ayrıca kedi kabının hemen yanında bulunduracağınız el süpürgesi ve ya faraş da sizin dökülen kumlara anında müdahale etmenizde büyük önem taşıyacaktır.

Kirli Kedi Kumunun Zararları

Kirli kedi kumunun insan sağlığına zararları oldukça büyüktür. Kronik hastalıklardan tutun, bulaş hastalıklarına varana kadar bir çok zararı bulunmaktadır.  Kedi kumu temizliğinde en önemli kural doğru kumu seçmekten geçmektedir. Sizin temizlik sisteminize uygun olan kumu seçmek oldukça önem taşımaktadır. Kedi kum seçiminizi Kristal, topaklaşan, kalın ve ya ince taneli kedinize ve size en uygun kumu kullanarak bu işlemi oldukça basit hale getirebilir, kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Kedi kumunu her değiştirdiğinizde o kumu direk dışarıda ki çöple buluşturmak evde olan kokuyu azaltmakta büyük önem taşımaktadır.

Kum dolu poşetin ağzını sıkıca kapatarak, sokak çöpüne bırakmak sizin için en doğru yöntemlerden biri olacaktır. Kedi kumunuzu temizlerken hijyen kurallarına uymak, oldukça önemlidir. Maske ve eldiven takarak hem sağlığınızı korumuş olursunuz hem de kedi kumunun kötü kokusuna maruz kalmamış olursunuz. 

Kedinizin kum kabına ortalama 5cm kalınlığında kum koymalı ve haftada 1 gün o kumu değiştirmeniz kötü kokulardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Kum kabının içerisine kediler için özel geliştirilen kum torbalarını tercih ederek yerleştirirseniz, temizliği sizler için oldukça basit hale gelecektir.

Kum poşeti kullanmayı tercih etmiyorsanız eğer kedinizin idrarıyla ıslanan kum tanelerinin kedi kabınıza yapıştığını göreceksiniz. Bu durum kedi kumunun kokusunu 2 kata kadar artırmada büyük önem taşımaktadır. Kedi kabına yapışan kumları temizlemek için eldiven kullanarak fırça ya da sünger yardımıyla yapışan kumları temizleyebilirsiniz. Kum temizliği oldukça basit yöntemlerle sağlanılabilir. Kötü kokulara maruz kalmayın ve hayvan dostunuzla keyifli anların tadını doyasıya çıkarın.