Sevimli ve sadık birer dost olan köpeklerimizin beslenmesi onların gelişimleri ve genel sağlık durumları açısından son derece önemlidir. Doğru beslenme şekliyle birçok hastalıktan korunabilmektedirler. Köpek mamaları damak zevki ve yapılarına göre çeşitlenmektedir. Onları mutlu etmek ve sağlıklı gelişimlerini sağlamak için farklı ve zengin içeriklerde evde köpek maması yapımı gerçekleştirilebilir.  

Evde köpek maması yapımı son derece kolay bir şekilde ve zengin, doğal, sağlıklı içerik oluşturularak hazırlanabilmektedir. Fakat bu mamaların yapımında kullanılan malzemeler her köpek için aynı etkiyi yaratmayabilir. Çeşitli alerjik reaksiyonlara ve olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple evde yapılmış olan mamaların tüketimine başlamadan önce veterinere danışılması ve mamaların köpeğin yaşı, sağlık durumu dikkate alınarak tercih edilmesi önerilmektedir.

Kolay Köpek Maması Tarifi

Evde yapılan köpek mamaları besleyici içeriklere sahip olacak şekilde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Bunun için birbirinden farklı köpek maması tarifi bulunmaktadır. Bu tarifler köpeklerin damak zevkine göre değişkenlik gösterebilmekte ve deneyerek en çok sevecekleri tarifler keşfedilebilmektedir. 

Köpek maması tarifi olarak en kolay elde edilebilecek tariflerden biri evde değerlendirilmeye hazır bulunan bayat ekmeklerin kemik ve elma sirkesiyle birleşiminden hazırlanmaktadır. Kemik miktarına göre bir miktar su ile kemikler haşlandıktan sonra ekmekler içerisine atılır. Daha sonrasında elma sirkesi eklenerek lezzetli ve köpeklerde ağız kokusunu önleyecek bir mama elde edilmiş olur. Başka bir tarif ıspanak ve kıyma yardımı ile elde edilebilmektedir.

Kıyma ve Sebzeli Köpek Maması

500 gr kıyma, bir su bardağı kuru fasulye, 1 tane kabak, 1 tane havuç, birkaç dal ıspanak ve 1 yumurtadan oluşan bu mama besleyici ev yapımı mamalar arasındadır. Havuç ve kabak soyulup, küp şeklinde doğrandıktan sonra, yıkanıp temizlenerek doğranan ıspanak, fasulye ve kıyma ile bir tencerede suda haşlanır. Yarım saat haşlandıktan sonra içerisine yumurta eklenir ve karıştırılır. Böylece farklı ve yeni bir mama elde edilmiş olur.

Sebzeli Hindili Köpek Maması

Bir başka tarif içeriğinde et kadar sebze de barındıracak şekilde ortaya çıkmaktadır. 400 gr dana, koyun veya hindi eti,  bir miktar yeşil fasulye, 1 su bardağı tahıl, 4-5 adet brokoli, 1 su bardağı bezelye, 1 kırmızı elma malzemelerinden oluşmaktadır. Öncelikle etler kuşbaşı şeklinde doğranır ve diğer malzemeler ile birlikte bir buçuk litre suyla bir tencerede yarım saat haşlanarak karıştırılır. Böylece köpekler için yeni bir tarif listeye eklenmiş olmaktadır.

Balık Etli Köpek Maması Yapımı

Kırmızı et yerine balık eti ile hazırlanacak olan başka bir mama tarifi listede yerini almaktadır. İçerisinde 2 patates, 1 kabak, 2 havuç, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 200 gr somon balığı, 1 brokoli, 1 su bardağı esmer pirinç bulundurmaktadır. Öncelikle pirinçler yıkanıp haşlanır ve devamında balıklar ayıklanır. Daha sonra sebzeler yıkanır ve tercihe göre rendelenir ya da doğranır. Tüm sebzeler yağda kavrulduktan sonra balık eklenir. Malzemelerin yumuşamasıyla pirinçler eklendikten sonra karıştırılır. Böylece lezzetli ve besleyici başka bir mama elde edilmektedir. 

Bahsi geçen tarifler gibi farklı tarifler de fayda yaratacak ürünler tercih edilerek evde köpek maması yapımı sağlanarak sevimli dostların mutlu ve sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunulabilmektedir.