Kişisel bakım kavramı bireylerin mevcut durumlarının daha iyi olması ya da iyi olan durumlarının sürdürülmesi anlamına gelmektedir. Kişisel bakım denildiğinde sadece birilerine güzel görünmek, etkilemek ya da herkes tarafından farkında olunmak anlaşılmamalıdır. Kavram, iyi bir güzel görünümün yanında sağlıklı bir beden ve mental durumla da yakından ilişkilidir. Örneğin dişlerin fırçalanması iyi bir kişisel bakım örneği olmanın yanı sıra sağlıklı bir diş sağlığı için de gereklidir. Bu sağlıklı dişler ve güzel görünüm kişinin psikolojik durumunun da iyi olmasını sağlar.

Kişisel bakım ürünleri denilince akıllara daha çok kadınlar gelir. Halbuki erkekler de son zamanlarda giderek ciddi derecede artan kişisel bakım üzerine zaman, emek ve para harcamaktadır. Kişisel bakım kavramı vücudumuzun birçok kısmını ilgilendirir. Saç, kaş, diş, eller, ayaklar, makyaj uygulamaları, diyet, estetik operasyonlar bu örneklere benzer birçok kişisel bakım kavramları mevcuttur. Bu makalemizde de sizler için evde kişisel bakım nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız.

Evde kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

Ağız ve Diş Sağlığı

Evinizde yapabileceğiniz en güzel kişisel bakım uygulamalarından biridir. Bakım için gerekli olan malzemeler kolay ulaşılabilir ve ucuzdur. Günlük en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız hem dış görünümünüzü hem beden sağlığınızı hem de psikolojik durumunuzu üst seviyeye çıkaracaktır.

Saç Bakımı

Saçlarımız güzellik algımızın en belirleyici elemanıdır desek hiç de yanlış olmaz. Evde uygulayabileceğimiz saç uygulamaları öncelikle saçımızın bizden ne istediğiyle alakalı olarak değişir. Yağlı, kuru ya da kepekli saçlarımız için hangi bakım ürünü gerekiyorsa onunla bakım yapmalısınız. Saçlarımız için ürün seçerken ucuz ya da rastgele ürün seçimi sanırım saçlarımız için yapabileceğiniz en büyük kötülük. Evde yapılabilecek saç modellerini öğrenmeniz sizin için ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Yüz Yıkama ve Makyaj

Yüzünüzü sabah ve akşam mutlaka yıkayın. Kendinize bir plan oluşturun ve bu plan çerçevesinde peeling ve maske yapın. Bu işlemler yüzünüzdeki yağ, kir gibi maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yüzünüzü nemlendirecek ürünler kullanın. Bu işlemler cildinizi aydınlatır ve yaşlanmayı geciktirir.

Makyaj bireylerin özgüvenini arttıran faktörlerin başında gelir. Yüzümüzün sevdiğimiz kısımlarını ön plana çıkarmak sevmediğimiz kısımlarını gizlemek bu işin doğasıdır. Kişilerin evde bakım uygulamalarından biridir. Bazı malzemeleri edinerek biraz da makyaj nasıl yapılır videoları izleyerek kolayca öğrenebilecek ve yapılabilecek evde kişisel bakım işlemidir.

Manikür-Pedikür

El-ayak bakımının en temel şartı manikür ve pedikür yapmaktır. Bu işlemler hem ölü hücre tabakasının atılımını sağlar hem de daha bakımlı el ve ayaklara kavuşmanızı sağlar. Krem sürülerek nemlendirmelisiniz. Kuru, kalkmış, ölü deriler temizlenmelidir. Sonrasında sevdiğiniz renkte oje sürebilirsiniz. Ayak topuklarınızı topuk taşıyla ölü derilerden arındırmayı ihmal etmeyin.

Özel Bölge Bakımı

Özel bölge bakımı da evinizde yapabileceğiniz kişisel bakım seçeneğidir. Pamuklu çamaşırlar kullanmak özel bölgenizin sağlığı gereklidir. Diğer ürünler terlemeye neden ve buna bağlı olarak bakteri oluşumuna neden olabilir. Özel bölgenizi yıkarken sabun kullanmayın. Genital bölgede pH’ asidiktir. Bu asidik ortam hastalıklardan korunmayı sağlar. Sabunlar ise bazik maddelerdir. Bu yüzden pH’ı yükseltirler ve hastalıklara karşı korunmasız hale getirirler. Genital bölgenizi ve koltuk altlarınızdaki kıllardan sürekli kurtulun. Bunu evde yapabilmek için jilet, tüy dökücü kremler, ağda ya da cihaz kullanabilirsiniz. Kıllı ortam fazla terlemeye ve bakteri oluşumuna neden olabilir.

Diyet

Diyet de evde yapabileceğinizi kişisel bakım yöntemidir. İdeal kiloda olmak sizi daha cezbedici ve mutlu yapacaktır. Bu yüzden sağlıklı beslenmek kilo kontrolünüzü sağlamada yardımcı olacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenerek saç, deri, tırnak ve dişlerimizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Mutlaka sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durmanız gerekmektedir.