Diyette tokluk hissi veren yiyecekler nelerdir, sürekli tokluk hissi, tokluk hissi veren az kalorili yiyecekler gibi sorular diyet yapan kişilerin arama motorlarında en üstte çıkan sorulardandır. Bazı kişiler diyet yaparken eziyet çektiklerini bile düşünürler. Açlık hissi bazen kişileri zor durumda bırakabilmektedir. Diyet dönemlerinde diyetinize sadık kalmak için yiyeceğiniz besinleri ince eleyip sık dokunız lazım. Bu dikkatli besin seçiminiz belki de sizin diyetinizi bırakmamanızı ya da az zamanda daha fazla kilo vermenizi sağlayacaktır. Biz de sizlerin diyetine yardımcı olmak için tamamen bilimsel çalışmalardan elde ettiğimiz verileri ve besinleri sizlere sunuyoruz.

Sebze Çorbaları

Sebze çorbaları diyetinizde tercih edebileceğiniz en iyi besinlerden biridir. Çok fazla kalori yoktur. Ayrıca zengin lif içeriği sayesinde sizleri uzun süre tok tutabilir. Bazı çalışmalarda ana yemek öncesi çorba içilmesi alınan kalori miktarının % 20 az olduğunu göstermiştir. Ayrıca yemek yeme süresi ortalama 15-20 dakikadır. Çorba içilirken bu sürenin birçok kısmı harcanıyor. Ana yemeğe geçtikten hemen sonra artık beyniniz doyduğunuza dair moleküller salgılamaya başlıyor.

Salata

Çorbaya benzer şekilde az kalori çok hacim mantığını destekleyen gıdalardan biri de salatalardır. Diyet yapıyorsanız mutlaka menünüze salataları ekleyin. 2012 yılında yayınlanan bir araştırmada makarna ile salata tüken grup, sadece makarna yiyen gruba göre % 11 daha az kalori aldığı gösterilmiştir. Salatalarınızda kullandığınız soslara da (peynir gibi) dikkat etmelisiniz. Yoksa daha fazla kalori alarak faydadan çok zararını görebilirsiniz.

Elma

Lif deposu olan elma tokluk hissi veren gıdalardan olup sindirimin düzenlenmesine de yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre eşit kalori ve lifli yulaflı kurabiyeleri yiyen kontrol grubuyla karşılaştırıldığında kadınların 10 haftada fazladan 2 kilo daha verdikleri görüldü.

Tam Tahıllı Buğday Ekmeği

Eğer diyetinizde çok az miktarda ekmek yiyebilme şansınız varsa bu tercihinizi mutlaka tam tahıllı buğday ekmeğinden yana kullanın. Çünkü bir dilim tam tahıllı buğday ekmeği 3 gram lif bulundururken, buğday ekmeği 1,2 gram lif bulundurur. Lifin sizi uzun süre tok tutacağını ve varsa sindirim problemlerinizi rahatlatacağını yukarıda bahsetmiştik.

Balık

100 gramlık balık sadece 90 kalori içerir. Bu miktarda 20 g protein bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği Omega-3 sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur. Bu besin kaynağı da uzun süre tok tutan ve kilo vermenizi hızlandıran besinlerdendir.

Fasulye ve Mercimek

Yarım fincan fasulye 6 gram lif ve 8 gram protein içermektedir. Bu miktarın size getireceği kalori ise sadece 110 kaloridir. Zengin lif içeriği sizi uzun saatler tok tutarken bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. 

Az yağlı Yoğurt

Bilimsel makalelere göre yoğurt protein ve sindirim sistemimizdeki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olacak canlı ve aktif bakteri içeriğinden dolayı diyetlerimizin vazgeçilmezleri arasında olmalıdır. Düzgün çalışan sindirim sistemimiz hızlı acıkmamızı önlemekte ve uzun süren tokluk hissi oluşmasından sorumludur. Ayrıca sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin azlığı ile diyabet, egzama ve kalp rahatsızlıkları arasında ilişki bulunduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

Tok tutan diğer besinler ise acı biber, yulaf ezmesi, badem kurusu, ayva, karnabahar, tarçın.