Cildinizin sağlıklı ve dinamik görünmesini istiyorsanız temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Bakım sonrası yapacağınız cilt nemlendirme uygulamaları cildinizin su ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer cildiniz nemini karşılayamazsa; bu durumda kırışık, kuru ve yaşlılık belirtileri fazla olan bir görünüme sahip olacaktır. Bunları önlemek ve cildi dış etkenlere karşı daha korunaklı hale getirmek adına nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Nemlendirme için kullanacağınız ürünü mutlaka cilt tipinize uygun şekilde seçmelisiniz. Kuru ciltle genellikle mat ve gergin bir cilde sahiptir. Bu tür cildiniz varsa yoğun nemlendirme sağlayacak ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer tam aksine yağlı bir cilde sahipseniz matlaştırıcı etkili, hafif yapılı, ciltteki yağ oranını azaltacak kremler seçmelisiniz.

Cildi Nemlendirmek Ne İşe Yarar?

Cilt nemlendirme işlemi sonrasında cildinizin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayabilir ve teninizi neme doymuş hale getirebilirsiniz. Düzenli olarak nemlendirme yaptığınızda cildinizde esneklik artacak ve gerilme olmayacaktır. Bu sayede yaşlanma belirtileri de en aza inecektir. Kuru ciltlerde yaşlılık belirtileri her zaman biraz daha fazla belli olmaktadır.

Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde ciltte kuruluk problemi daha sık yaşanır. Soğuk hava kaynaklı oluşan kuruluğu önlemek ve cildinizi dış etkenlere karşı korumak için nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Doğru şekilde yapacağınız uygulamalar cildinizi yatıştırıp rahatlatacak, ciltte meydana gelebilecek problemleri en aza indirecektir. Bu faydaları elde edebilmeniz için nemlendiricinizi mutlaka cildinizle uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz.

Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Karma bir cildiniz varsa ve cilt nemlendirme yapmak istiyorsanız; T bölgesindeki parlamaya engel olacak ve cildin nem dengesini koruyacak ürünler tercih etmelisiniz. Genellikle uygulama sırasında sık yapılan yanlışlardan biri göz çevresine krem sürmektir. İnce ve hassas yapıya sahip olan göz çevresi bu tür kremleri uygulamak için uygun değildir. Bu kısımda kullanacağınız kremi ona özel olarak seçmelisiniz.

Nemlendirici için de geçerli olan bu durum cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Göz çevrenize ve yüzünüzün diğer bölgelerine uygulayacağınız nemlendirici kremi ayrı ayrı seçerseniz pürüzsüz, bakımlı, genç görünen, enerjik bir cilde sahip olabilirsiniz. Nemlendirilmiş cilt her zaman size tazelik ve yenilik hissi verecektir.