Temiz ve uzun ömürlü kıyafetlere sahip olmak istiyorsanız,çamaşır yıkamanın püf noktaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer bunlara dikkat etmezseniz çamaşırlarınız kısa sürede yıpranabilir, renkleri solabilir ve küçülebilirler. Bunu önlemek için mutlaka yıkama işlemini çamaşırları renklerine göre ayırarak yapmalı ve yıkama sıcaklığını doğru ayarlamalısınız. Yıkama aşamasında kullanacağınız deterjanı renge uygun seçmeli, makinenin program seçimini ona göre yapmalısınız.

Giydiğiniz kıyafetler insanlarda bırakacağınız ilk izlenim açısından önemlidir. Bu nedenle seçtiğiniz parçaların temizliğine ve muhafazasına ekstra özen göstermenizde yarar vardır. Eğer aldığım kıyafetin ömrü daha uzun olsun diyorsanız çok sık yıkamamalısınız. Kıyafetiniz ne kadar kaliteli olursa olsun sık yıkandığında yıpranma olasılığı daha da artacaktır. Örneğin, hafif terli olan kıyafetleri otuz dakikalık kısa programda yıkayabilirsiniz. Bu sayede de kıyafetlerinizi yıpratmadan uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çamaşır Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır yıkamanın püf noktaları denildiğinde genellikle verilen ilk öneri renkli ve beyaz çamaşırları ayrı ayrı yıkamak olacaktır. Bu sayede beyazlarınız daha parlak ve renklileriniz daha canlı olacaktır. Eğer renkli çamaşırlarınızda kirliniz fazlaysa, bunları da koyu renkliler ve açık renkliler gibi iki bölüme ayırabilirsiniz. Özellikle renk verme olasılığı fazla olan çamaşırları ayrı yıkayabilirsiniz.

Çamaşır yıkarken deterjan miktarını iyi ayarlamalısınız. Yeni deterjanların büyük bir kısmı konsantre olduğu için az bir ölçü koymanız yeterli olacaktır. Deterjanı çok attığınızda çamaşırın temizliği zorlaşacaktır. Benzer durum yumuşatıcılar için de geçerlidir. Kıyafet renklerinin çabuk solmasına sebep olan bu ürünler fazla kullanılırsa kıyafetlerin ömrünü kısaltır.

Çamaşır Yıkayacaklara Öneriler

Genellikle pek çok kişi çamaşırları kaç derecede yıkayacağı konusunda kararsızlık yaşar. Çamaşır yıkamanın püf noktaları olarak bilinenlerden biri de dereceyi iyi ayarlamaktır. Genel kabul gören ölçüye göre beyazlar 60, renkliler ise 40 derecede yıkanır. Eğer renklileri 40 derecenin üzerinde yıkarsanız küçülme veya çamaşırlarda iz kalması gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

Çamaşır yıkarken kıyafetleri ters çevirip makineye attığınızdan emin olmalısınız.Böylece kırışık bir görüntü oluşmasını önleyebilir ve rengini koruyabilirsiniz. Aynı zamanda kıyafetlerinizi kumaş türüne ve renklerine göre sınıflandırmalı ve sıkma devrini iyi ayarlamalısınız. Bunların yanı sıra deterjanı kaliteli ve güvenilir bir markadan satın almalısınız.

Çamaşır yıkamak için ürün önerileri:

Omo sıvı deterjan ve Vernel Max

Organik deterjan: Sbaun Cevizi