Bebeklerin cildi yetişkinlere kıyasla biraz daha hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bebeklerde cilt kuruluğu ve nemlendirme için ekstra çaba sarf etmeniz gerekebilir. Kuruluğun olup olmadığını anlamak için ciltte pul pul dökülme, kaşıntı ve çatlak görünümler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bunlar varsa bakım önerilerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde cilt kuruluğunu anlamak için cilt görünümüne dikkat etmelisiniz. Özellikle yenidoğan bebeklerde bu tür sorunlar daha sık görülür. Bebek anne karnındaki nemli ortamdan dışarı çıktığında kuruluk daha sık yaşanabilir. Bu oluşumu en aza indirmek adına, bebeğinizin cildi ile uyumlu olan ürünler kullanmaya dikkat edebilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Bebekler arasında yaygın olarak yaşanan bir durum olan cilt kuruluğu bez ve krem tercihi, güneş, çevresel faktörler, hormonlar gibi sebeplerde görülebilir. Eğer kuruluk sıklıkla yaşanıyorsa bu durumun altında yatan sebep cilt bakım ürünleri olabilir. Parfümlü bebek bezleri kullanıyorsanız ya da pamuklu olmayan kıyafetler ve kimyasal boya içeren oyun matları varsa, bunlar da bebeğinizin cildini tahriş edebilir.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Olduğunda Ne Yapmalı?

Bebeklerde cilt kuruluğuve nemlendirme problemine karşı hassas ciltlere uygun ve parfümsüz ürünler kullanmalısınız. Banyo sonrasında günlük nemlendiriciler uygulamalı ve deri bakımını doğru yapmalısınız. Bu amaçla Shea yağı ve niacinamide tercih edebilirsiniz. Niacinamide ciltteki rahatsızlık ve kaşıntı hissini önlerken shea yağı ise cilde ihtiyaç duyduğu nemi verir. Bebeklerin ve çocukların cildine özel olarak formüle edilmiş ürünleri seçtiğinizde olumlu sonuç elde etme olasılığınız artacaktır.

Bebeğinizin sağlıklı bir cildi olması için fazla sıcaklığı önlemelisiniz. Özellikle kış aylarında evin sıcaklık derecesini 18 ile 20 derece arasında yapmanız yeterli olacaktır. Banyo sırasında su sıcaklığında da aşırıya kaçmamalı ve dereceyi 36 ile 38 derece arasına ayarlamalısınız. Bunun yanı sıra bebeğinizin cildini düzenli şekilde nemlendirmeli, kıyafetlerin pamuklu olmasına dikkat etmeli, aktar ürünlerinden kaçınmalısınız. Kantaron yağı, zeytinyağı ve benzeri ürünler bebek cildi tarafından emilmediği için çok fazla tavsiye edilmez. Aksi halde ciltte daha fazla kuruluk ve kaşıntıya sebep olabilirsiniz. Bu nedenle bebeklerde cilt kuruluğu ve nemlendirme için uzman desteği alabilirsiniz.

Bebeklerde cilt kuruluğunu önlemek için ürün önerileri:

Johnson's baby bebek yağı

Mustela bebek yağı