Bebekler yetişkin bireylere göre daha hassas bir cilt yapısına sahiptir. Ciltlerindeki hassasiyet nedeniyle bebek bakımında tercih edilen ürünlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.  Kullanılan bebek bezleri, bakım yağları, krem, şampuan, losyon gibi çeşitli ürünler tercih edilirken anne babaların daha çok özenle araştırması ve özen göstermeleri gerekmektedir. Günümüzde bebek cildine zararlı ürünler bahse konu olan bakım ürünlerinde yer alabilmektedir.

Bebek Cildine Zararlı Maddeler

Bebekler dünyaya geldiklerinde daha sağlıklı bir cilt yapısıyla büyüyebilmek için çeşitli bakım ürünlerine ihtiyaç duymaktadırlar. İhtiyaç duyulan bu ürünlerde zararlı kimyasal maddeler bulunabilmektedir. Bebek cildine zararlı ürünler olan bu kimyasalları içeren bakım setleri, bebek bakımında tercih edilmemelidir. 

Bebek cildine zararlı kimyasallar, bebek bakım ürünlerinde koruyucu amaçla kullanılırken paraben, sülfat, SLS, parfüm, boya gibi içeriklerden meydana gelmektedir. Bu maddeleri içeren bakım ürünleri bebek cildinde tahriş ve alerjik tepkimelere, enfeksiyonlara ve bunun gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple bu kimyasal maddeleri içermeyen ve bebeklere özel üretilen ürünler tercih edilmelidir.

Bebek bakım ürünlerinin içeriğinin yanında birçok noktaya da dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak bebek bezi tercihinde seçici olunmalıdır. Sentetik kokulara sahip olmayan, yumuşak ve pamuklu bir dokuya sahip bezlerin tercih edilmesi bebeklerin ciltlerinde oluşacak olan tahrişi önlemektedir. Bebeklerin alt değiştirme süreçlerinde pişik kremi ve bebek pudrası gibi ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Pişik kremlerinde yine sentetik koku olmamasına ve paraben, silikon ve sentetik bazlı maddeler gibi bileşenleri içermemesine dikkat edilmelidir. Bebek pudrası ise toz halinde bir yapıya sahip olduğu ve kullanıldığında bebeklerin akciğer ve solunumunda sorun yaratabileceği için uzmanlar tarafından kullanılmaması önerilmektedir.

Bebekler için Doğal Ürünler Kullanılmalı

Bebeklerin en çok rahatladığı ve sevdiği anlardan olan duş zamanları ciltleri için önemli ve eğlenceli bakım rutinidir. Bebeklerin duş zamanlarında ciltlerine daha az kuruluk etkisi oluşturacak ve tahriş etmeyecek ürünler kullanılmalıdır. Bebekleri yıkama işlemi sırasında daha yumuşak dokulu temizleyiciler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra seçilen duş jellerinde paraben, sülfat, parfüm ve sentetik maddeler içermeyen temizleyiciler kullanılmalıdır.

Bebeklere özel olarak üretilmiş daha doğal yapıdaki ürünler temin edilmelidir. Duş anlarını daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirmek için ebeveynler köpüklü banyoyu da tercih edebilmektedir. Fakat köpük bebeklerin ciltlerinde kuruluk ve tahrişe neden olabileceği için belirli bir yaş dilimine kadar köpüklü banyo uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Keyifli bir duştan sonra bebeklerin en çok sevdiği ve rahatladığı anlardan biri de masajdır.  Masaj uygulaması ile bebekler, daha rahat ve huzurlu bir zamana kavuşmaktadır.

Bebek masajı için bebe yağı ve losyon kullanılabilmektedir. Bebe yağı ve losyon tercihlerinde bebekler için özel olarak üretilmiş ve zararlı kimyasalları içermeyen ürünler keşfedilerek kullanılmalıdır. Bebek cildine zararlı ürünler arasında yer alan bir diğer ürün güneş kremleridir. Bebekler özellikle ilk altı ay olmak üzere belli bir döneme kadar güneşten korunmalıdırlar. Bunun için zararlı kimyasal içermeyen, UV ışınlarından koruyan, bebekler için özel olarak üretilmiş güneş kremleri tercih edilmelidir. Genel olarak bebek bakım ürünlerinde içeriklerin kontrol edilmesi, araştırılması ve bebek cildine zararlı ürünler içermeyen ürünlerin tercih edilmemesi, bebeklerin gelişimi ve cilt sağlığı açısından önemli bir konudur.

Biaylık'tan sağlık bebek ürünlerini alabilirsiniz: Mustela bebek bakım paketi

Doğal sabun: Bebekler için sabun cevizi