Bebeğinizin daha sağlıklı ve rahat vakit geçirebilmesi için düzenli aralıklarda bez değişimi yapmalısınız. Bu işi olması gerektiği şekilde yapabilmek adına bebek bezi değiştirmek ile ilgili püf noktalara hakim olmalısınız. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktaların başında ellerinizi yıkamak gelir. Alt değiştirmeden önce ve sonra, emzirme ve beslenme öncesinde mutlaka elleriniz temiz olmalıdır. Bez değiştirme sırasında pamuk gibi bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek malzemelerden yardım almalısınız. Bu noktada anne babaların yaptıkları en büyük hata alkol içeren ıslak mendil kullanmak olacaktır.

Bebeğinizin altının kuru ve temiz olması onun cilt sağlığı açısından önemlidir. Bebek bezi havasız bir ortam oluşturacağından dışkı, idrar ve nemlilik bebeğin cildine zarar verir. Beslenme sonrası bağırsak daha hareketli hale geldiğinden zaman geçirmeden bebeğin altını değiştirebilirsiniz.

Bebek Bezi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Doğru zamanda bebek bezi değiştirmek istiyorsanız; gün içerisinde ortalama 7 ile 12 kez arasında bez değişimi yapmanız gerekir. Normal döngüye göre bebekler günde iki ya da üç kez kaka yapar ve 6 ile 8 arasında idrara çıkarlar. Yenidoğan bebeklerin normal döngüye girmesi ilk üç günün sonunda olur. Bebeklerin ilk dışkısı doğumdan sonra ilk 24 saat içinde gerçekleşir. İlk seferde renk koyu renkli olur ve bir sonrakilerde giderek rengi açılır ve yumuşak bir hal alır.

Bebek bezi değiştirmek istediğinizde pamuk parçaları, bir kap ılık su, pişik önleyici, temiz bez, yumuşak havlu, koruyucu krem, kirli bezi koymak için kapaklı kova ya da çöp torbası gerekir. Tüm bu malzemeler rahatça uzanabileceğiniz bir yere koymalısınız.

Bebek Bezi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bezi değiştirmek istediğinizde, temizliği daima önden arkaya doğru yapmalısınız. Kullanacağınız bezin mutlaka bebeğinizin kilosuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi silmek için yumuşak malzemeler kullanmalı, mümkünse temizleme bittikten sonra yaklaşık bir dakika kadar bebeğinizin altını açık bırakmalısınız. Böylece hem altı daha iyi kuruyacak hem de bebeğiniz rahatlayacaktır. Bezin bel kısmını çok sıkmamaya ve bel ile bez arasında yaklaşık iki parmak boşluk bırakmaya özen göstermelisiniz.

En ucuz prima aylık paket >>