Geçmişten günümüze kullanılan doğal temizlik malzemelerinden biri olan arap sabunu yumuşak sabun ismiyle de bilinir ve geniş kullanım alanına sahiptir. Günümüzde genellikle ev temizliğinde yer silme amaçlı kullanılsa da sabunun etkileri bununla sınırlı değildir.

Standart sabunlar ile kıyasladığınızda arap sabunu daha koyu kıvamlı ve açık turuncu ya da sarımsı bir renktedir. Üretiminde sodyum hidroksit yerine potasyum hidroksit kullanılır ve macun kıvamında satışa sunulur. Genellikle kimyasal alerjisi olan kişiler tarafından daha fazla tercih edilen bu sabun son dönemlerde hemen her evde yerini almıştır. Kaynağının Halep olduğu söylenen bu sabun hem doğal olması hem de etkili bir temizlik sunması sebebiyle hijyen amaçlı tercih edilir.

Arap Sabunu Kullanım Alanları Nelerdir?

İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde faydalı hale gelen arap sabunu şu alanlarda kullanılır:

 

1. Bulaşık Temizliği

Yaygın kullanım şekli yüzey temizliği olsa da arap sabununu bulaşıkları yıkamak için kullandığınızda eşyalarınızın makineden göz alıcı parlaklıkta çıktığını göreceksiniz. Kimyasal içermemesi ve koku yapmaması sayesinde bardaklarınızın temizlenmesi için rahatça kullanabilirsiniz.

 

2. Tuvalet Temizliği

Lavabolarınızı ve klozetlerinizi kimyasala ihtiyaç duymadan arap sabunu ile tertemiz yapabilirsiniz. Yeterli temizliği sağlamayacağı yönünde bir ön yargı olsa da bir kere denediğinizde büyüklerimize hak verecek ve etkili temizliği göreceksiniz.

 

3. Ocak Temizliği

Fırın ve ocak temizliği için genellikle yoğun kimyasallar tercih edilir. Bunun yerine arap sabunu kullanıp istediğiniz temizliği sağlayabilirsiniz. Kullanırken ocağın üzerine az miktarda sıcak su koyun ve aynı şekilde arap sabunu ekleyerek temizliğe başlayın.

 

4. Ayna Temizliği

Aynaları ve lavaboları pırıl pırıl yapan arap sabununu camlarda kullandıktan sonra üstünü kağıtla silerek parlaklığına parlaklık katabilirsiniz. Bu işlemle camdaki izler gidecektir.

 

Arap Sabunu Ne İşe Yarar?

Doğal içerikli olması sebebiyle kimyasal içerikli ürünlere alerjisi olan ya da onları tercih etmeyenler için en etkili çözüm arap sabunu kullanmaktır. Halı ve koltuk temizliğinden bulaşıklara kadar her alanda kullanılması bu sabunu daha kullanışlı hale getirir. Aynı zamanda pek çok temizlik ürününe kıyasla uygun fiyatlı olması da son dönemlerde daha fazla tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Hem uygun fiyatlı hem de doğal arap sabununu satın almak için hemen Bi’aylık üzerinden siparişinizi oluşturabilirsiniz.