Adet dönemlerinde vücudunuzdaki hormonal denge değiştiğinden dolayı bu süreçte rahatlamaya ihtiyacınız olabilir. Değişken ruh hallerini ve ağrılı zamanları normale çevirmek için hemen ilaçlara sarılmak yerine alternatif çözümleri deneyebilirsiniz. Yiyeceğiniz birkaç besinle ya da yapacağınız çeşitli aktivitelerde regl dönemini sorunsuz şekilde atlatabilirsiniz. Bu amaçla adet döneminde iyi hissettirecek püf noktaları şunlardır:

  1. Sıcak Bir Duş Alın

Sıcak duş almanız vücudunuzdaki kan dolaşımını harekete geçirecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su torbası ya da sıcak bir havlu da kullanabilirsiniz. Özellikle ağrı olan bölgeye sıcak kompres uygularsanız şiddetinin biraz daha hafiflediğini göreceksiniz. Bunların sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

  1. Spor Yapın

Araştırmalara göre spor yapmanın kadınlarda regl ağrısını azalttığı yönünde bilgiler mevcuttur. Bunu başarmak için yüzebilir, bisiklet sürebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Yapacağınız hafif egzersizler ve sporlar vücudunuzdaki endorfin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar. Bununla birlikte mutluluk seviyeniz de artar.

  1. Bitki Çayı İçin

Büyüklerimizin sıklıkla önerdiği bitki çayları kas kramplarınızı önlemeye ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur. Özellikle adaçayı, papatya, maydanoz suyu, civanperçemi, safran, nane, aslan perçemi ve sarı kantaron ciddi oranda fayda sağlar. Bu çayların içine çubuk tarçın de ekleyerek tatlı krizlerinizi önleyebilirsiniz.

  1. Gazlı ve Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun

Günlük yaşamda beslenme programında kafeinli ve asitli içeceklerden kaçınılması gerekir. Özellikle regl döneminizde bu tür içecekler ağrı kontrolünüzün zayıflamasına yol açar.

  1. Nefes Egzersizleri Yapın

Vücudunuzun gevşemesini sağlamak adına yatağa uzanın ve derin derin nefes alıp verin. Bu uygulama gerginliğinizi azaltır ve rahim kasılmalarınızı gevşetir.

  1. Regl Dönemlerinizi Takip Edin

Ne zaman regl olacağınızı bilmeniz bu dönem geldiğinde kendinizi yormamanızı sağlar. Takvim tutarsanız vücudunuzda yaşanan değişikliklerin sebebini daha rahat takip edebilirsiniz. Bunun için mobil uygulamalardan destek alabilirsiniz.

  1. Özel Gün Paketi Kullanın

Regl döneminde ihtiyacınız olan tüm ürünlere sahip olabilmek için kadınlara özel hazırlanan özel gün paketini kullanabilirsiniz. Paketin içerisinde bitki çayı, hijyenikped, yer fıstıklı ve kare çikolata çeşitleri yer alır. Bunlar için aylık paket aboneliği sistemini kullanarak her ay daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Paket aboneliğinizi başlatmak için hemen Bi’aylık adresini ziyaret edebilirsiniz.